۶ قابلیتی که یک سافت استارتر میتواند داشته باشد

سافت استارتر یا استارت کننده نرم موتور از جمله تجهیزاتی است که امروزه به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.این وسیله بر اساس کنترل ولتاژ موتور عمل کرده و موتور را به صورت نرم راه اندازی کرده و به صورت نرم نیز موتور را متوقف می کند.

اما قابلیتهای یک سافت استارتر خیلی بیشتر از این موارد می تواند باشد.تولید کننده های این قطعه صنعتی ، بر اساس نیاز قابلیتهای مختلفی را در آن لحاظ کرده اند.

امکاناتی که در اینجا شرح داده می شوند در اکثر برندها موجود است و جزو قابلیتهای پایه محسوب می شود.

۱- خیلی از سافت استارترها دارای کنتاکتهای بایپس داخلی هستند.

زمانی که موتور به صورت نرم راه اندازی شد و به دور مورد نظر رسید این کنتاکتهای داخلی وصل شده و زوج تریستورهای داخلی سافت استارتر را از مدار خارج می کنند.زیرا موتور راه اندازی شده و نیازی نیست این قطعات قدرت در مدار باشند. زمانی که بخواهیم موتور را به صورت نرم استاپ کنیم دوباره وارد مدار می شوند.

البته اگر کنتاکت بای پس موجود نباشد می توان از یک کنتاکتور به صورت موازی برای بای پس کردن سافت استارتر استفاده کرد.این کنتاکتور هم از خود سافت استارتر دستور گرفته و در زمانهای مورد نیاز قطع و وصل خواهد شد.

۲- قابلیت اتصال سافت استارتر به صورت مثلث به موتور سه فاز از جمله موارد دیگری است که در سافت استارترها در نظر گرفته شده است.

این قابلیت باعث می شود که اولا جریانهای راه اندازی کاهش یابد و دوم اینکه از حداکثر قدرت موتور استفاده شده و گشتاور راه اندازی نیز افزایش یابد لذا اگر بخواهیم از تمامی توان موتور استفاده کنیم و در راه اندازی هم از سافت استارتر استفاده شود می بایست سافت استارتر انتخابی دارای این قابلیت باشد.

۳-  در یک سری از سافت استارترها می توان گشتاور را نیز کنترل کرد.یعنی طی کار موتور می توان با تغییر ولتاژ موتور روی گشتاور نیز کنترل داشت

۴-  کنترل حرارت موتور نیز از قابلیتهای دیگر سافت استارترهای جدید است.

در این حالت به یک سنسور حرارتی جهت نصب روی موتور سه فاز نیاز است

با نصب یک مقاومت PTC بر روی بدنه موتور و اتصال آن به سافت استارتر این امر قابل اجرا است.بر روی سافت استارتر ترمینالهایی جهت اتصال این مقاومت در نظر گرفته شده است.

۵- کنترل بالانس نبودن ولتاژ های سه فاز یا قطع یک یا دو فاز از سه فاز نیز از قابلیتهای دیگر سافت استارتر است

برخی مواقع ممکن است ولتاژ فازها بالانس نباشد و یا یکی از فازها به دلیل عملکرد یکی از فیوزهای NH در مدار قطع شود.

در این حالت برخی از سافت استارترها این قابلیت را دارند تا موتور را حفاظت کنند و فرمان استاپ موتور را صادر کنند

۶- با سافت استارتر می توان موتور را در برابر اضافه بار نیز حفاظت کرد.

اضافه بار یعنی افزایش جریان سیم پیچ های موتور که میتواند دلایل مختلفی از جمله اضافه بار بر روی محور موتور باشد.در این حالت در برخی از سافت استارترها ورودی های ی جهت اتصال ترانس CT در نظر گرفته شده است که با اتصال به یک ترانس Ct در مسیر جریان موتور این خطا را تشخیص داده و موتور را قطع می کنند.

 

اینها بخشی از قابلیتهای سافت استارترها بودند.

سافت استارترها امکاناتی در اختیار ما قرار می دهند که هیچ یک از روشهای ستاره – مثلث و روش مستقیم در اختیارمان قرار نخواهند داد

1 دیدگاه برای “۶ قابلیتی که یک سافت استارتر میتواند داشته باشد”

دیدگاهتان را بنویسید

  • × در واتس آپ پاسخگوی شماهستیم!
    >