بازار کار برق صنعتی، تجربه ها،دیده ها و شنیده ها(قسمت اول)

آنچه که در بازار کار معمول است به این صورت است که هر شخص درهر رشته تحصیلی به دنبال استخدام یا خود اشتغالی در همان حیطه خاص است. بگذریم از برخی افراد که از همان ابتدا کارشان با اطلاعاتشان یکسان نیست ولی بعد از مدتی موفق هم هستند!

به طور مثال یک مهندس برق قدرت در درجه اول به دنبال یک موقعیت شغلی در حیطه شبکه های توزیع یا پستهای توزیع است و یا یک پست کاری مرتبط با برق صنعتی یا اتوماسیون صنعتی در یک کارگاه یا کارخانه تولیدی.

نکته ای که به نظر میرسد می بایست در حین تحصیل و یا قبل از آن در نظر بگیریم این است که شاخه تحصیلی چندان مهم نیست.

به طور نمونه خیلی از افراد هستند که شاخه تحصیلیشان در حوزه برق،الکترونیک بوده ولی در حال حاضر در حوزه برق صنعتی و تابلو های برق فعالیت دارند و موفق هم هستند.

اطلاعات فنی به مرور قابل دستیابی است و به شخص تحصیل کننده بستگی دارد.

مسلما هیچ کدام از افراد تحصیل کرده ما در هر حیطه ای از برق پس از فارغ التحصیلی هیچ یک از اطلاعات دانشگاه در حوزه تخصصی اتوماسیون به صورت حرفه ای ، به دردشان نخواهد خورد اما از بین این فارغ التحصیلها افرادی به صورت حرفه ای به دنبال تخصصی به نام اتوماسیون صنعتی ،plc ها و مانیتورینگ صنعتی می روند و پس از چند سال جایگاه شغلی خودشان را در صنعت پیدا می کنند.

نکات مهمی که در بحث تخصصها وجود دارد این است که:

۱- به دست آوردن هر مهارت و تخصص زمان بر است.

۲- به دست آوردن هر تخصص و مهارت مستلزم پرداخت بهای آن است.

این بها فقط پرداخت یک مبلغ بابت یک کلاس آموزشی یا کتاب یا یک مجموعه آموزشی نیست.همان زمانی که هر فرد در هر حیطه صرف می کند و از عمر و یکسری تفریحات خودش میزند بهای به دست آوردن آن مهارت تلقی می شود.

اما برق صنعتی و بازار کار برق صنعتی !

به طور حتم برق صنعتی از پرکاربردترین حیطه های کاری حوزه برق است و بازار کار برق صنعتی هم وضعیت مناسبی دارد.

اگر کسی خلاف این مورد را به شما گفته است به گفته او شک کنید و کاملا هم مشخص است زیرا:

برق صنعتی  فقط در صنعت و تابلوهای برق کاربرد ندارد.علاوه بر کاربردهای صنعتی این تخصص در برق ساختمان و تاسیسات هم کاربردهای زیادی دارد.

برق صنعتی پیش نیاز خیلی از تخصصهای برقی دیگر است.حیطه هایی مثل اتوماسیون صنعتی،هوشمند سازی،تابلوهای برق و حتی روشنایی.

غیر ممکن است شخصی بدون اطلاعات برق صنعتی بتواند متخصصی در حوزه  اتوماسیون صنعتی باشد.حتی دوستانی که در حوزه هوشمند سازی ساختمان فعالیت می کنند به یکسری اطلاعات در این زمینه نیاز دارند.

مهارتها و اطلاعات تخصصی موجود در برق صنعتی

در حوزه اشتغال یا خود اشتغالی

۱- یک پیش نیاز حیاتی است برای ورود تخصصی به حوزه هایی مثل اتوماسیون صنعتی ، تاسیسات الکتریکی ، هوشمند سازی ،تابلوهای برق و….

۲- خودش یک حوزه تخصصی در بخش هایی مثل تعمیرات و رفع اشکالها و همچنین طراحی مدارها محسوب می شود.

دو مثال از این حوزه خدمتتان عنوان می کنیم:

مورد اول:

در صنعت،ما برای موتورهای سه فاز تست های مختلفی نیاز داریم.

یک موتور سه فاز از نوع mv یا lv بعد از مدتی می بایست تست شود که این تست ها به دو صورت آنلاین و آفلاین هستند.

متخصص عزیز این مطلب هم پیشنهاد میشه!
بازار کار برق صنعتی، تجربه ها،دیده ها و شنیده ها(قسمت دوم)

موتوری که ۲۰۰ کیلو وات به بالا باشد دارای هزینه های بالایی است از جمله  هزینه موتور و هم هزینه نگهداری یا تعمیر موتور،لذا تست موتور می تواند به ما کمک کند قبل از اینکه موتور به دلایلی چون نامتقارن شدن چرخش روتور یا تغییر فاصله هوایی بین روتور و استاتور از بین برود ، این مشکلات را شناسایی و رفع کنیم.

به کمک تستهایی مثل تست جریان موتور یا ولتاژ ( تست MCSA ) و تست گشتاور موتور می توانند متوجه شوند که مشکل موتور چیست.

حال فرض کنیم یک مهندس برق یا هر شخص فعال در برق در نظر داشته باشد وارد این حوزه شود.

این مهندس برق بایستی با ساختار این موتورها آشنایی کافی داشته باشد همچنین با اتصالات و ترمینالهای موتور و مشخصه های موتورهای القایی و پلاک آنها.

در مورد راه اندازی های موتورهای تک فاز و سه فاز هم می بایست اطلاعات کافی داشته باشد و همینطور مدارهای قدرت و فرمان موتور.

مشخص است  بدون داشتن این اطلاعات غیر ممکن است شخص بتواند وارد این حوزه کاری شود.پس برق صنعتی پیش نیازی برای کار در این حوزه است.

مورد دوم:

چند سال پیش یکی از دوستان که با هم در زمان تحصیل هم دوره ای بودند با دفتر تماس گرفتند و در مورد PLC های دلتا و مانیتورینگ دلتا سوال پرسیدند.

ایشان ابتدا در یک شرکت فروش و خدمات پس از فروش دستگاه های CNC چوب مشغول به کار شده بودند و سپس به دلیل تسلط بر حوزه تعمیر و خدمات این دستگاه ها به صورت خوداشتغالی مشغول به کار شدند.

مشکل اینجا بود که در خیلی از تابلوهای برق این دستگاه ها از PLC های دلتا و مانیتورینگ دلتا استفاده شده بود و در هنگام تعمیر این قسمت از دستگاه را نمی توانستند خدمات بدهند.

از بنده در مورد PLC های دلتا و مانیتورینگ آنها سوال پرسیدند  و چون ایشان در حوزه برق صنعتی خیلی تبحر نداشتند و فقط اطلاعات تخصصیشان در حوزه مکانیکال این دستگاه ها و همینطور میکرو کنترلرها بود لذا برای آموزش برق صنعتی به بنده مراجعه کردند و پس از یک دوره آموزشی فشرده ایشان را به شخص دیگری جهت دوره آموزشی دلتا و مانیتورینگ معرفی نمودیم(آن زمان خودمان آموزش PLC های دلتا را ارائه نمی کردیم)

 

 

در حال حاضر ایشان هم در بحث  تابلو برق این دستگاه ها مسلط هستند و هم برنامه نویسی PLC این دستگاه های CNC.

باز هم اینجا برق صنعتی پیشنیازی اساسی برای PLC ها است.مثالهایی از این دست زیاد هستند که مشخص می شود برق صنعتی راه ورود به حوزه های تخصصی دیگر در برق است.

 

نتیجه اجمالی که می توان از این موارد و ده ها مورد دیگر که در آینده عنوان خواهم نمود گرفت این است که ممکن است اطلاعات حوزه برق صنعتی منجر به اشتغال مستقیم نشود ولی خود این اطلاعات مجوز ورود به خیلی از حوزه های تخصصی برق است.

 

[symple_button url=”https://www.ostadbargh.com/%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%a8%d8%b1%d9%82-%d8%b5%d9%86%d8%b9%d8%aa%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%b3%d8%a7%d8%af%d9%87%d9%82%d8%b3%d9%85%d8%aa-%d8%a7/” color=”green” button_target=”_blank” btnrel=”nofollow”]دوره رایگان ۷ جلسه ای برق صنعتی به زبان ساده را از اینجا شروع کنید[/symple_button]

 

[symple_button url=”http://www.yoursite.com/” color=”black” button_target=”_self” btnrel=”nofollow”]و سپس[/symple_button]

 

[symple_button url=”https://www.ostadbargh.com/b/” color=”blue” button_target=”_blank” btnrel=”nofollow”]دوره رایگان ۴ جلسه ای تکنسین برق صنعتی را از اینجا شروع کنید[/symple_button]

موفق باشید

مهندس ادیبی

2 دیدگاه برای “بازار کار برق صنعتی، تجربه ها،دیده ها و شنیده ها(قسمت اول)”

دیدگاهتان را بنویسید

  • × در واتس آپ پاسخگوی شماهستیم!
    >