اگر یک موتور سه فاز روشن نمی شود چه مشکلی دارد؟

در صنعت بیشتر از ۷۰ درصد موتورهای الکتریکی از نوع القایی و به صورت خاص روتور قفسه ای هستند.خراب شدن کارکرد یک موتور سه فاز روتور قفسه ای میتواند یک بخش خاصی از فرایند تولید را متوقف کند.

مثلا خیلی وقتها اتفاق می افتد که موتور سه فاز با فشار دادن شستی استارت روشن نمی شود و یا توسط یک لیمیت سوئیچ تعبیه شده برای عملکرد استارت موتور،عمل نمی کند.و یا حتی با فرمان به سافت استارتر یا درایو هیچ عکس العملی نشان نمی دهد.

پیشنهاد می کنیم ابتدا سراغ خود موتور بروید و سپس مدارهای فرمان و قدرت داخل تابلو برق را چک کنید.

۱- اول از همه با یک ولتمتر ولتاژ های ترمینالهای موتور سه فاز را اندازه گیری کنید البته از همکارتان بخواهید شستی استارت این موتور را فشار دهند یا هر وسیله ای که قرار بوده این موتور را روشن کند.برای چک کردن ولتاژها کافی است ولتاژ بین پایه های u1 و u2 و یا w1 وw2 و یا v1 و v2 را چک کنید.

اگر همه این پایه ها نسبت به هم ولتاژ ۳۸۰ ولت را داشتند یعنی موتور سه فاز مشکلی دارد و موضوع ربطی به مدار فرمان و قدرت تابلو برق ندارد.ممکن است در این حالت روتور این موتور قفل شده باشد و یا سیم پیچهای موتور آسیب دیده باشند.

قفل شدن روتور هم دلیل اصلیش از بلبرینگ ها است که خراب شده اند و باعث شده روتور با استاتور تماس پیدا کند.زمانی که روتور قفل باشد و با آمپر متر کلمپ جریان هر کدام از فازهای ورودی موتور را اندازه گیری کنید جریان بالایی خواهید داشت.(البته اگر جریانی نداشتید بدانید که سیم پیچهای موتور آسیب دیده اند)

نکته: اگر روتور موتورقفل شده باشد یکی از المانهای حفاظتی در مسیر سه فاز  موتور مثل فیوز یا کلید اتوماتیک عمل خواهد کرد و به صورت کامل سه فاز را قطع خواهد کرد این قطعات را نیز تست کنید.

۲- اگر موارد مربوط به گزینه اول صادق نبود مشکل از موتور نیست و بایستی سراغ کابل یا تابلو برق و مدار فرمان و قدرت این موتور برویم.

تست کابل کار چندان سختی نیست.کافی است ولتاژ اول کابل که در تابلو برق است را دو به دو(هر سیم نسبت به سیم دیگر)اندازه گیری کنیم و ولتاژ انتهای کالب که در واقع روی ترمینالهای موتور است را نیز همینطور اندازه گیری کنیم.اگر هر دو سمت ولتاژ داشتیم یعنی کابل سالم است و موتور خراب!ولی اگر در ابتدای کابل داشتیم و در انتها خیر یعنی کابل خراب است.این تست کردن کابل موتور هم با فشار دادن شستی استاری که موتور را روشن میکرده بایستی انجام داد.اگر کابل هم مشکلی نداشت و در واقع در ابتدای کابل که داخل تابلو برق است ولتاژ نداریم مشکل قطعا مدار فرمان و قدرت است.ابتدا بایستی برای مدار قدرت و فرمان سراغ مدار قدرت برویم.

خروجی قدرت ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

– یک کنتاکتور

بک درایو الکتریکی

-یک سافت استارتر

-یک SSR

مسلما در خروجی این المانها در هنگام عملکرد شستی های فرمان می بایست ولتاژ داشته باشیم ولی برای درایو و سافت استارتر نمیتوان با اطمینان گفت زیرا ممکن است خطایی از سمت درایو یا سافت استارتر صادر شده که خروجی این تجهیزات را از نظر فاز قطع کرده باشد لذا بر اساس دستور العمل هر درایو یا سافت استارتر می بایست پیام ظاهر شده بر روی نمایشگر آنها را بررسی کرد و رفع خطا نمود.

در مورد کنتاکتور و SSR بایستی ولتاژ های A1 و A2 این المانها را به کمک ولتمتر در هنگام عملکرد شستی های استارت تست کرد که در صورت نبود ولتاژ مشکل از مدار فرمان خواهد بود.

اگر در خروجی این دو المان برق صنعتی ولتاژ نداشتیم ولی روی A1 و A2 این المانها ولتاژ ۲۲۰ یا ۳۸۰ و یا حتی ۲۴ ولت DC (بسته به نوع کنتاکتور یا SSR از نظر ولتاژ عملگر آن) ولتاژ داشتیم به این معنی است که این المان خراب شده و می بایست تعویض شود.پس اگر المانها مشکلی نداشتند به سراغ مدار فرمان خواهیم رفت.

۳ مدارفرمان یک ترتیبی از المانهای قطع کننده و حفاظت کننده است.
فیوز،کنتاکت بسته بی متال،کنتاکتهای رله های کنترل بار یا کنترل فاز،شستی استاپ یا استارت،کنتاکتهای بسته یا باز کنتاکتورها از جمله این المانها هستند.

کاری که بایستی در مدارهای فرمان کنتاکتوری  انجام دهیم این است که یک پراپ ولتمتر را به خط نول متصل کنیم و با پراپ دیگر از خروجی فیوز تا پایین ترین المان که بوبین کنتاکتور است را تست کنیم(در حالت تست شستی یا شستی های استارت مورد نظر را جهت تست ولتاژ فاشر دهیم.هدف این است که در مسیر مدار فرمان متوجه شویم از چه المانی به بعد ولتاژ نداریم.

اگر تا بوبین کنتاکتور یا SSR رسیدیم ولی ولتاژ داشتیم پس مشکل از کنتاکتور است که با اتصال این ولتاژ عمل نمی کند

در مورد سافت استارتر و درایو هم ما مدارهای فرمان مخصوص این تجهیزات را داریم که در دستور العمل آن درایو یا سافت استارتر موجود است.تست مدارهای فرمان این تجهیزات صنعتی نیز با تست ولتاژ بر روی ترمینالهای ورودی این تجهیزات هنگام عملکرد شستی های استارت یا استاپ متصل شده به این ورودی ها است.

نکته: در مدارهای کنتاکتوری بر اساس تجربه،اکثر مشکلات مربوط به خود کنتاکتور و مسیر مدار فرمان است و کمتر مربوط به کابل و موتور است.

نکته: در درایوها و سافت استارترها اکثر مشکلات روشن نشدن موتور مربوط به خطاهایی است که این تجهیزات میدهند.مثلا خطاهای اضافه جریان یا حرارتی این تجهیزات زیاد است و ابتدا بایستی خطای درایو و سافت استارتر چک شود.

9 دیدگاه برای “اگر یک موتور سه فاز روشن نمی شود چه مشکلی دارد؟”

 1. با سلام
  بببخشید اگر موتور کمپرسور سه فاز به دلایلی یکی از فازهای اون از طریق مشکل کنتاکتور قطع بشه و موتور مدتی با دو فاز بخواد کار کنه آیا کمپرسور خواهد سوخت یا نه؟

  1. hamed ادیبی گفت:

   بر اساس نوع اتصال موتور متفاوت است.
   اگر اتصال ستاره باشد به احتمال زیاد اتفاقی بریا موتور نخواهد افتاد
   ولی در حالت اتصال مثلث به دلیل افزایش بیشتر جریان سیم پیچها به احتمال زیاد سیم پیچهای موتور صدمه خواهند دید
   به خصوص اگر بار روی محور موتور زیاد باشد

  1. hamed ادیبی گفت:

   سلام.
   سه فاز کلا از موتور قطع شده و بلبرنگ ها چک می شود
   به احتمال خیلی زیاد مشکل از بلبرنگها است و بایستی تعویض شود

 2. حمید هجیری گفت:

  موتور در حالت ستاره کار میکند ولی بعد از عمل کردن تایمر کنتاکتورهای اصلی و مثلث کار میکند ولی موتور کار نمیکند بعد از چند ثانیه فیوز قطع میکند، اشکال از چیست؟

  1. سلام
   اتصال موتورتان به کنتاکتور مثلث اشتباه بوده است.
   اتصالات سه فاز از طریق کنتاکتور اصلی به موتور به این صورت است
   L1 به U1
   L2 به V1
   L3 به W1

   و اتصالات کنتاکتور مثلث به این صورت است
   L1 به W2
   L2 به U2
   L3 به V2

 3. سلام.اگر موتور در حالت ستاره استارت شده ولی بعد از مدت مقرر تایمر به حالت مثلث نرود احتمال چه مشکلی وجود دارد

  1. در این حالت از توان کامل موتور استفاده نشده است چون موتور در حالت ستاره مانده.
   بر حسب نوع کاربرد ممکن است جوابگوی بار نباشد

دیدگاهتان را بنویسید

 • × در واتس آپ پاسخگوی شماهستیم!
  >