اگر برق کار صنعتی هستیم این توصیه ها را جدی بگیریم!

این مقاله برای تمامی دوستانی نوشته شده که به نوعی با برق صنعتی ، تابلوهای برق و اتوماسیون صنعتی در حیطه LV سر و کار دارند.

در صنعت برق ممکن است با تجهیزاتی مانند موتور ها الکتریکی، ژ نراتورها ، تابلوهای برق ، کابلها و غیره سر و کار داشته باشیم لذا همیشه در معرض خطر برق گرفتگی قرار داریم.
چند نکته که به نظر میرسد می بایست در حین کار جهت ایمنی در نظر گرفته شود در این مقاله عنوان شده است.

۱- از فازمتر استفاده نکنیم!!
اصلا فازمتر برای برق کار صنعتی ساخته نشده است.فازمتر وسیله ای کاملا غیر حرفه ای و غیر اصولی است و هیچ چیز را نمی توان با اطمینان برای کار ما مشخص کند.مثلا اگر روشنایی آن در هنگام کار کمی بیشتر یا کمتر باشد چه چیزی را دقیقا مشخص می کند؟!و یا اینکه اگر مشکل تعادل فاز داشته باشیم و یا نول ما فاز دار باشد آیا فاز متر وسیله ای مناسب برای تشخیص و عیب یابی این موارد است؟فاز متر ها برای برق کارهای ساختمان و فقط تشخیص لحظه ای وجود فاز یا عدم وجود فاز است.به جای فاز متر وسایلی خیلی بهتر مثل مولتی متر به خصوص نوع کلمپ دار آن است.

۲- به کلیدهای اصلی تابلو ها اطمینان نداشته باشید حتی اگر چند بار قبلا تست شده اند!
برخی موارد برای سرویس تابلو کلید اصلی یا کلید قسمتی از تابلو را قطع کرده و به سراغ سرویس آن می رویم.در این حالت چند مورد ممکن است خطرناک باشد.اول اینکه ممکن است کلید مشکل داشته باشد و سه فاز را قطع نکند به خصوص در کلیدهای گردان.به طور نمونه کلیدهای زبانه ای گردان  صفر و یک که بر روی درب خیلی از تابلوهای برق وجود دارددوم اینکه ممکن است سیم بندی تابلو شلوغ باشد و شما متوجه نشوید که اصلا سه فاز از کلید عبور کرده یا خیر.( اتفاقی که برای بنده رخ داد و با قطع کلید اصلی باز هم تابلو برق دارد بود ولی شانسی که بنده آوردم این بود که در حین کار با سیم ها تماس نداشتم و به طور اتفاقی یکی از سیمهای سه فاز به بدنه تابلو برخورد کرد و آن وقت بود که متوجه شدیم تابلو هنوز برق دارد!)لذا پیشنهاد می کنم با مولتی متر عدم وجود فاز در تابلو بعد از کلید را تست کنید.این کار چند ثانیه بیشتر زمان بر نیست.

۳- قبل از کار کردن با تجهیزاتی مثل موتورهای الکتریکی به خصوص زمانی که در حال کار هستند از تابلوی برق آن و اینکه مجهز به حفاظت در برابر نشتی جریان است مطمئن شوید!

برخی از تابلوسازها  اصلا موردی به نام حفاظت در برابر نشتی جریان نمی شناسند!تجهیزاتی مانند موتورها بایستی علاوه بر حفاظت در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه این مورد را هم داشته باشند.فرض کنید موتور اتصال زمین درستی نداشته باشد و فاز هم به هر دلیل به بدنه موتور وصل شود.مشخص است که شما در حین کار با موتور دچار برق گرفتگی خواهید شد!

۴- از دستکش استفاده کنیم!

برای برق کارهای صنعتی دستکش وجود دارد که حداقل برق گرفتگی پس از حادثه خفیف خواهد بود.دستکشهایی که کف آن ها عایق ( کف دست)  و پشت آنها ( که پشت دست را پوشش می دهد) پارچه ای هستند.و یا برخی از مدل دستکشهایی که باتری سازها از آن استفاده می کنند.البته بایستی دستکش دست و پا گیر در حین کار کردن نباشد.

۵- اگر آشنایی ندارید مجبورنیستید دست به کار شوید!

اگر درب تابلویی را باز کردید و متوجه نشدید ورودی تابلو کدام است و خروجی ها آن کدام اصلا مجبور نیستید دست به کار شوید.از دیگران سوال بپرسیم و درخواست کمک کنیم.سوال کردن اصلا عیب نیست .عیب آن است که یک موردی را اشتباه یاد بگیریم و یا اینکه بعد از کارسالم به منزل نرسیم!

۶- برق با کسی چه حرفه ای و چه آماتور شوخی ندارد!

از افرادی که در حین کار با  برق فکر می کنند خیلی حرفه ای هستند و نیازی به تجهیزات ایمنی و تست ندارند دوری کنید و چیزی از این افراد یاد نگیرید!این اشخاص یا خودشان را به کشتن می دهند و یا اطرافیان را.برق به خصوص سه فاز با هیچ کس شوخی ندارد.امار برق گرفتگی ها این را قبلا نشان داده است!

موفق و سلامت باشید

6 دیدگاه برای “اگر برق کار صنعتی هستیم این توصیه ها را جدی بگیریم!”

  1. سلام و وقت بخیر. این مقاله خیلی باارزش بود واقعا رعایت ایمنی حین کار از کاری که انجام میدیم جدی تر و مهم تر هستش. اگر بصورت فیلمهای اموزشی و عملی یاد بدید که چطور این نکات رو رعایت کنیم و توی تابلو نشون بدید خیلی خوب و مفیده بخصوص برای کساییکه تازه وارد کار میشن و خب مبتدی هستند.

  2. سلام مهندس ، خوشبختانه یا متاسفانه مورد دوم برای من هم پیش اومده ، اما شانسی که آوردم سیم ها یه لحظه بهم برخوردن ، چنان آرکی زد که تا نیم ساعت چشام جایی رو نمی دید

  3. یک عادت خوب من اینه که اگر مطمئن باشم یک لاین از چندین نقطه قطع هست و اصلن برقی در شبکه هم نداریم ولی باز هم تست میکنم . کف پا همیشه عایق باشه . با یک دست ترجیحا کار کنید هر دو دستتون رو در تابلو نکنید. اینطوری حداقل دچار عبور برق از بدن نمیشید و نهایتا شوک خواهید شد. هر تابلو یک کتاب هست برای فراگیری . از هر فرصتی برای مطالعه تابلو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  • دوره رایگان نقشه خوانی برق صنعتی و تابلوهای برق

    با دیدن این دوره ، از 80 درصد بقیه متخصصین برق متمایز خواهید شد!

    × در واتس آپ پاسخگوی شماهستیم!
    >