امکانات درایو برای کنترل موتور

همانطور که می دانیم امکانات درایو برای کنترل موتور در صنعت برای کنترل موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. بحث ما در اینجا بر روی درایوهای کنترل کننده موتورهای سه فاز روتور قفسه ای است.

ساختار درایوهای الکتریکی این موتورها معمولا به این صورت است که :

۱- ابتدا به کمک یک یکسو کننده ( رکتیفایر) که می تواند بدون کنترل یا کنترل شده باشد خط سه فاز یا تک فاز تبدیل به یک ولتاژ dc می شود.
۲- در مرحله بعد این ولتاژ dc به خوبی فیلتر شده تا هارمونیکها یا نوسانات اضافی حذف شوند.
۳- در مرحله سوم یه کمک یک پل سه فاز که از المانهایی مثل IGBT در آنها استفاده شده این ولتاژ DC سوئیچ می شود.
روش سوئیچ به شکلهای مختلفی مثل PWM یا SPWM یا بر داری است.
۴- در آخرین مرحله که در یکسری از درایوها در نظر گرفته نمی شود این شکل موج شبه سینوسی فیلتر شده و هارمونیکهای اضافی حذف می شوند.

نکته:

بعضی مواقع به اشتباه به درایو ، اینورتر هم گفته می شود.
گرچه کلمه inverter به معنی تبدیل کردن است ولی از نظر علم الکترونیکی قدرت، اینورتر بیشتر به مداری گفته می شود که ولتاژ dc را به ac تبدیل می کند.
پس کلمه drive برای این دستگاه کنترل موتور مناسبتر است.
در واقع اینورتر بخشی از مدار یک درایو است و زیر مجموعه آن محسوب می شود.

کنترل گشتاور موتور

از امکانات درایو برای کنترل موتور می توان به  گشتاور مورد نیاز موتور کنترل داشت. در بعضی کاربردها نیازی نیست از تمام توان موتور استفاده کرد. درایو بر اساس نوع بار می تواند گشتاور مورد نیاز را تامین کند. درایو می تواند دور بر دقیقه موتور را کنترل کند. سرعت موتور را در درایو می توان به روشهای متخلف از روی پنل خود درایو یا خارج از درایو به صورت خیلی ساده با استفاده از پتانسیومتر کنترل کرد.

در درایو میتوان زمان رسیدن به سرعت تعیین شده را کنترل کرد. مثلا موتور در ۱ ثانیه به دور ۱۰۰۰ rpm برسد. این کار را می توان در stop کردن موتور نیز انجام داد. مثلا در ۲ ثانیه موتور از ۱۰۰۰ rpm به دور صفر برسد و بایستد. در درایو میتوان تعیین کرد موتور در چه دوری چه گشتاوری داشته باشد و یا بالعکس در چه گشتاوری چه دوری داشته باشد.

در درایو می توان تعیین کرد و دید که موتور چپ گرد شود یا راستگرد.

در درایو می توان از موتور در برابر خطاهایی مثل اضافه بار محافظت کرد می توان موتور را نرم راه اندازی کرد و نرم استاپ کرد.

بر روی جریان موتور در هر لحظه از دور و گشتاور می توان کنترل  و نظارت داشت. فرکانس کاری ، ولتاژ کاری موتور و دور آن لحطه از کار موتور را دید.

پنل کنترل درایو در مدهای مختلف

این بخشی از امکانات یک درایو الکتریکی برای راه اندازی و کنترل یک موتور سه فاز بود.

1 دیدگاه برای “امکانات درایو برای کنترل موتور”

دیدگاهتان را بنویسید

  • × در واتس آپ پاسخگوی شماهستیم!
    >