آشنایی با روشهای دیگر طراحی و رسم مدارهای کنترل موتوری

اگر دقت کرده باشید در سیستم آموزشی ما بیشتر آموزشهای برق صنعتی اعم از طراحی مدارهای برق صنعتی و تابلوهای برق و مدارهای فرمان و قدرت راه اندازی موتورهای سه فاز و تک فاز ، مبتنی بر استاندارد IEC است.اما برخی مواقع نیاز است با استانداردهایی مثل ASA و NEMA هم آشنایی داشته باشیم.در این مطلب می خواهیم این روش رسم و طراحی مدارهای فرمان وقدرت را خدمتتان معرفی کنیم.

اگر از قبل با مدارهای فرمان وقدرت برق صنعتی آشنایی داشته باشید فراگیری این مدارهای جدید و این روش رسم جدید کار سختی برایتان نخواهد بود.

دو استانداردی که خدمتتان معرفی می شوند استاندارد ASA و NEMA هستند که مخفف کلمات زیر می باشند.

The American Standards Association ASA

the National Electrical Manufacturers’ Association NEMA

ابتدا به یکسری سمبلها در این استانداردها آشنا می شویم که در رسم و طراحی به ما کمک می کنند.

در شکل های زیر این علایم آورده شده است

 

امیدواریم در خواندن این جدول دچار مشکل نشوید.

اما برای شروع یک نمونه مدار خدمتتان ارائه می شود

نکته اول اینکه در طراحی این استانداردها، خط نول نداریم.

از دو فاز جهت برق رسانی به مدارفرمان استفاده می شود.پس ما در مدار فرمان ۳۸۰ ولت برق خواهیم داشت که در نتیجه بوبین کنتاکتور از نوع ۳۸۰ ولتی خواهد بود.

سه فاز در مدار قدرت وارد بوبین کنتاکتهای کنتاکتور و سپس کنتاکتهای قدرت بی متال و در انتها به موتور متصل شده است.در مدار فرمان ۳۸۰ ولت مربوط به خط فاز یک ،ابتدا به شستی استاپ و سپس استارتی متصل شده که دوسر آن کنتاکت نگه دارنده مربوط به کنتاکتور mاست.در ادامه بوبین کنتاکتور که در سر دیگر بوبین کنتاکت بسته بی متال است.سمت دیگر مدار فرمان هم که مشخص است به فاز دوم متصل شده است.
به این طرح  Line or Schematic Diagram گفته می شود

 

اما طرح دیگری از این مدار که برای سیم بندی استفاده می شود بدین صورت است

به این طرح و روش ترسیم Wiring Diagram گفته می شود که طرح سیم بندی همن مدار بالایی است که توضیح داده شد.

از این طرح در عمل برای سیم بندی هم استفاده می شود.می بینیم که استارت و استاپ در یک باکس قرار گرفته و بوبین کنتاکتور برای وضوح بیشتر بر روی مدار قدرت وارد و ترسیم شده است.

برای شروع آشنایی با این مدارها به نظر خوب بود اما اگر تمایل داشتید طرح های بیشتری از این روش داشته باشید فایل زیر را که توسط بخش تالیف برند معروف eaton تهیه شده است را از لینک زیر دانلود و مطالعه نمایید

دانلود روش طراحی و ترسیم نقشه های کنترل موتوری با استانداردهای asa و nema از لینک زیر

[symple_button url=”https://ostadbargh.com/wp-content/uploads/2019/09/Eaton-Motor-Control-Basic-Wiring.pdf” color=”red” button_target=”_blank” btnrel=”nofollow”]دانلود از اینجا به فرمت pdf[/symple_button]

دیدگاهتان را بنویسید

  • × در واتس آپ پاسخگوی شماهستیم!
    >